SB UN odbio da raspravlja o 25. godišnjici NATO bombardovanja Jugoslavije

|   Info
Savet bezbednosti Ujednjenih nacija odbio je sinoć da raspravlja o 25. godišnjici NATO bombardovanja Jugoslavije, jer nije bilo dovoljno glasova da se u dnevni red uvrsti predlog Rusije.
Foto: FoNet/AP

 

Izvor: FoNet

Za raspravu, koju je predložila Rusija, glasale su tri članice Saveta bezbednosti, a preostalih 12 bilo uzdržano.

Predstavnici zapadnih zemalja, Francuske i SAD ocenili su da je to pokušaj ruske propagande, dok su Kina i Rusija izrazile razočaranje time što se o bombardovanju Jugoslavije neće raspravljati.

Predstavnik Rusije je tvrdio da je sednica zakazana i tražio da se poštuje to što je predstavnik Srbije došao i da bi trebalo da se obrati.

Na početku sednice predstavnik Francuske rekao je da je njegova zemlja, kao i druge zemlje, pre nekoliko nedelja izrazila rezervu prema toj inicijativi koju je predložila Rusija, a koja je predložena bez konsultacija sa Srbijom i da nije bilo konsultacija sa drugim zemljama.

"Naše delegacije su objasnile Srbiji i jasno im rekle da se ovaj sastanak neće održati i da kažu svojim predstavnicima da ne dolaze", rekao je predstavnik Francuske odgovarajući predstavniku Rusije koji je tražio da se predstavnici Srbije obrate.

Predstavnik Francuske je izrazio protivljenje i rekao da ne vidi kako je tema bombardovanja Jugoslavije pitanje bezbednosti, naglašavajući da Savet bezbednosti ne služi za obeležavanje godišnjica i da je Rusija 2015. godine rekla da istoriju treba ostaviti istoričarima, a pravdu sudovima.

On je dodao kako Rusija želi da cinično koristi NATO intervenciju kako bi opravdala agresiju prema Ukrajini.

Kako je istakao, nema alternative, nego da Srbija i Kosovo postignu sporazum.

Predstavnik Rusije ukazao je da se ovih dana ceo svet seća žrtava sa Balkana i da je akcija NATO bila nelegalna, ali da razume kako je to nezgodno za predstavnike NATO, ali da je to realnost.

Kako je rekao, rasprava se ne odnosi samo na prošlost, već dešavanja od pre 25 godina utiču na ono što se danas dešava na Balkanu.

Predstavnik Sjedinjenih Američkih Država istako je da su o ovoj temi dva puta pokušavali da razgovaraju sa Rusijom, da je agenda predložena bez konsultacija i da podržavaju predlog predsedavajuće iz Japana da se o agendi glasa.

Pre glasanja predstavnici Francuske i Rusije raspravljali su da li uopšte i treba glasati.

Predstavnik Kine ocenio je da je NATO počeo nelegalni rat na Balkanu, da je prošlo 25 godina, ali da su tenzije na Kosovu i dalje visoke, a da rane ljudi nisu zacelile. On je naglasio da je 1999. bombardovana i ambasada Kine u Beogradu i da je razočaran rezultatom glasanja.

Predstavnik Slovenije rekao je da su '90-e bile bolan period za sve u Jugoslaviji, da rane i dalje zarastaju, ali i dalje bole i da ne vidi vrednost otvaranja tih rana.

Navodeći da zemlje koje su činile Jugoslaviju nisu saglasne oko prošlosti, ocenio je da su saglasne u pogledu budućnosti, a to je da budu članice Evropske unije, koja je mirovni projekat.

Predstavnik SAD je naveo kako je akcija NATO bila potrebna da se prekine etnički progon na Kosovu.

On je rekao da SAD podržavaju da se održi sastanak koji se bavi pitanjem događaja iz 1999, ali da ne podržavaju instrumentalizaciju događaja iz 1999. u propagandne svrhe.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar